Samorząd szkolny
Skład Samorządu Szkolnego:
kl. I-IV
Przewodnicząca: Katarzyna Solan
Opiekun Samorządu Szkolnego:
pani Katarzyna Chmura
kl. V-VIII
Przewodnicząca: Nina Łazowy
Opiekun Samorządu Szkolnego:
pani Alicja Lipińska
Regulamin wyboru członków Szkolnego Samorządu Uczniowskiego SSPI NR 100 STO
W Społecznej Szkole Podstawowej Integracyjnej nr. 100 STO działa Szkolny Samorząd Uczniowski, stanowiący ogół uczniów.
Opiekunem Szkolnego Samorządu Uczniowskiego jest nauczyciel pracujący w SSPI nr. 100, który został wybrany w drodze głosowania przez obecnych w danym dniu uczniów klas III-VI lub nauczyciel któremu funkcję opiekuna powierzył Dyrektor szkoły.
Szkolny SU dba o prawa uczniowskie zawarte w Statucie Szkolnym, a Dyrektorowi i Radzie Pedagogicznej przedkłada sprawy dotyczące życia szkoły, podejmuje inicjatywy w szkole i poza nią we współpracy z opiekunem samorządu.
We wrześniu wychowawca klasy jest zobowiązany do przeprowadzenia wyborów trzyosobowego składu Samorządu Klasowego (SK), w którym jedna osoba pełniła będzie funkcję Przewodniczącego Klasy. Przewodniczącym Klasy zostaje uczeń, który uzyskał największą liczbę głosów.
Wybory powtarza się w przypadku, gdy pierwsza tura nie wyłoniła przewodniczącego, w taki sposób, że skreśla się z listy kandydata o najmniejszej liczbie głosów.
Członkami Szkolnego Samorządu Uczniowskiego (SSU) są:
z urzędu Przewodniczący klas III-VI,
uczniowie z klas III-VI ( po jednej z klasy )nie wchodzący w skład SK, (z zachowaniem co najmniej dobrym, ocena z zachowania ze świadectwa z poprzedniego roku), którzy zostali wybrani w równym, tajnym i powszechnym głosowaniu. Głosowanie to powinno odbyć się każdorazowo w ostatnim tygodniu września.
Kandydatami na przewodniczącego SSU mogą być członkowie SSU, którzy są uczniami klas V i VI
Wybory do SSU prowadzi opiekun SSU lub inny nauczyciel przez niego wyznaczony.
W wyborach biorą udział wszyscy uczniowie obecni w szkole w dniu wyborów.
Wyboru kandydatów na przewodniczącego SSU dokonuje się w głosowaniu tajnym w następujący sposób:
kandydaci w tygodniu poprzedzającym dzień wyborów biorą udział w kampanii wyborczej poprzez: wywieszanie plakatów z programem wyborczym i innymi informacjami o kandydatach na korytarzach szkoły:
- prezentację swojego programu wyborczego na specjalnie zorganizowanym apelu,
- organizowanie indywidualnych spotkań przedwyborczych prezentujących programy kandydatów,w trakcie kampanii przedwyborczej niedopuszczalne jest:
- zrywanie, niszczenie (dopiski, rysunki) plakatów wyborczych innych kandydatów,
- publiczne wyśmiewanie, obrażanie kontrkandydatów,nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwa Komisja Wyborcza, którą powołuje nauczyciel prowadzący wybory.
Nauczyciel prowadzący wybory powołuje Komisję Wyborczą w składzie:
sekretarz, który sporządza listę kandydatów,
3 osobowa komisja skrutacyjna, która liczy głosy oddane na kandydatów i ogłasza wyniki. Członkami komisji rekrutacyjnej oraz sekretarzem nie może być kandydat do SSU.
Przewodniczącym SSU zostaje kandydat, który zdobył największą liczbę głosów, a w skład Zarządu SSU wchodzi 3 uczniów z kolejno najwyższą ilością głosów.
Każdy członek SSU ma prawo zrezygnować z pełnienia wyznaczonej funkcji z ważnych powodów osobistych lub innych, uzasadnionych w porozumieniu z opiekunem SU.
Wychowawca klasy, której członek SSU złożył rezygnację, powierza tę funkcję innemu członkowi samorządu klasowego (SK).
Uczeń zawieszony w prawach ucznia przestaje pełnić funkcję w Samorządzie Klasowym oraz Szkolnym Samorządzie Uczniowskim.