Integracja

Gdyby każdy był taki sam, nikt nikomu nie byłby potrzebny
ks. Jan Twardowski

O Integracji

Od początku istnienia naszej szkoły uczęszczały do niej dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Byli to uczniowie posiadający orzeczenie do kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność ruchową, niepełnosprawność intelektualną, autyzm, Zespół Aspergera, afazję, niedosłuch obustronny. W szkole każdy uczeń znajdował życzliwość, pomoc i zrozumienie. Włączaliśmy dzieci niepełnosprawne do grona zdrowych rówieśników, aby umożliwić im naukę i wszechstronny rozwój. Integracja dzieci jest procesem długotrwałym i złożonym, który kierowany w odpowiedni sposób może prowadzić do współuczestnictwa obydwu tych grup w zespole klasowym i szkolnym oraz do nawiązania między nimi relacji opartych na szacunku i współpracy.

Proces integracji zachodzi dwukierunkowo - uczniowie pełnosprawni uczą się akceptować, szanować swoich niepełnosprawnych kolegów, jak i niepełnosprawni uczniowie nabywają umiejętności współpracy z rówieśnikami. Staramy się pokazać, że integracja jest korzystna dla wszystkich uczniów, zarówno dla dzieci bez deficytów, jak i tych ze specjalnymi potrzebami, nie ma także wpływu na tempo i warunki nauczania.


Korzyści dla uczniów z niepełnosprawnością:


Korzyści dla pozostałych uczniów:

Niezwykle istotne jest, aby każde dziecko rozwijało się jak najpełniej i osiągało wyższy poziom w odniesieniu do swoich możliwości i potencjału.


Klasy Integracyjne

Nasza szkoła tworzy oddziały integracyjne (klasy integracyjne). Do oddziału integracyjnego może być przyjętych 2 uczniów z orzeczeniem o potrzebie do kształcenia specjalnego. Uczeń z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego może realizować naukę w klasie, która nie jest oddziałem integracyjnym. Aktualnie w klasach integracyjnych uczą się uczniowie: z autyzmem, Zespołem Aspergera, niesłyszący, uczniowie z zagrożeniem niedostosowaniem społecznym.

Klasy integracyjne pracują w oparciu o obowiązującą podstawę programową kształcenia ogólnego i szkolne programy nauczania. W zależności od potrzeb modyfikujemy treści programowe. Dla każdego z uczniów posiadających orzeczenie do kształcenia specjalnego zostaje powołany Zespół nauczycieli i specjalistów, który opracowuje indywidualny program edukacyjno - terapeutyczny (IPET) dostosowany do potrzeb i możliwości rozwojowych i edukacyjnych danego ucznia, uwzględniający zalecenia zawarte w orzeczeniu.

W klasie integracyjnej zazwyczaj uczy dwóch nauczycieli: nauczyciel przedmiotu i nauczyciel wspomagający - pedagog specjalny. Aby nauczanie zaspokajało potrzeby wszystkich uczniów, działania pedagogów muszą być zaplanowane wspólnie i winny się uzupełniać. Pedagog specjalny nie ogranicza się tylko do pracy nad powierzonymi mu uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych, dba o każdego ucznia.

Nauczyciel wspomagający ma prawo wyłączyć ucznia z niepełnosprawnością z pracy w klasie na określonej lekcji, jeśli stwierdzi, że indywidualna nauka będzie efektywniejsza, a czas przeznaczony na rozwiązywanie problemów edukacyjnych lepiej wykorzystany. Każdy uczeń, który potrzebuje otrzymuje pomoc i wsparcie, dzięki temu zyskuje warunki do wszechstronnego rozwoju.

W szkole jesteśmy nastawieni także na współpracę z rodzicami naszych uczniów, wzajemne zrozumienie, szczerość i otwartość dają szanse na to, że proces edukacji będzie przebiegał z jak największą korzyścią dla dziecka i grupy rówieśniczej.


Specjaliści

Praca z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi wymaga współdziałania wielu terapeutów. W naszej szkole pracuje sztab specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, którzy zapewniają uczniom wszechstronny rozwój w atmosferze pełnej akceptacji i zrozumienia. Należą do nich:

Nad pracą specjalistów czuwają koordynatorki Zespołu Katarzyna Gambrych i Agnieszka Zborowska.


Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Wykwalifikowana kadra pedagogów i specjalistów w naszej szkole odpowiada na najbardziej zróżnicowane potrzeby uczniów, dostrzegając ich indywidualizm dostosowują metody i formy pracy. Właściwie dobrany program nauczania oraz organizacja pracy dydaktyczno-wychowawczej pozytywnie wpływa na wszechstronny rozwój każdego ucznia. W ramach tego podejmowane są zajęcia rewalidacyjne oraz różne formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej:

Wszyscy uczniowie mają możliwość korzystania z kół zainteresowań wybieranych z bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych, w czasie których mogą rozwijać swoje pasje i uzdolnienia.